Selskabet er et bredt psykoanalytisk
orienteret selskab af psykologer og
børne- og ungdomspsykiatere

Undervisningsplan 2022-2023

Torsdag

 

d. 1.9.2022

Kl.9-9.30 Velkomst

 

kl 9.30-12 supervision

Liselotte Grünbaum – Lisbeth Elmann
 Kl. 12-13 frokost 
 kl 13-17 teoriundervisning (indlagt ½ times pause)Emne 3: Børneterapeutisk metode, forskning og formidling

 

Liselotte Grünbaum

   
Fredag d. 2.9. 2022kl 8.30-12.30 teoriundervisning

 

(indlagt ½ times pause)

Emne 1: Udviklingsteorier og grundbegreber

 

Charlotte Andersen

 Kl. 12.30-13.30 frokost 
 K 13.30-16 supervisionLiselotte Grünbaum – Lisbeth Elmann
   
Torsdag d. 22.9.2022kl 9.30-12 supervisionLiselotte Grünbaum  – Lisbeth Elmann
 Kl. 12-13 frokost 
 kl 13-17 teoriundervisning (indlagt ½ times pause)Emne 3: Børneterapeutisk metode, forskning og formidling

 

Liselotte Grünbaum 

   
Fredag

 

d. 23.9.2022

kl 8.30-12.30 teoriundervisning

 

(indlagt ½ times pause)

Emne 3: Børneterapeutisk metode, forskning og formidling

 

Liselotte Grünbaum 

 Kl. 12.30-13.30 frokost 
 K 13.30-16 supervisionLiselotte Grünbaum  – Lisbeth Elmann
   
Fredag d. 28.10.2022kl 9.30-12 supervision Liselotte Grünbaum – Lisbeth Elmann
 Kl. 12-13 frokost 
 kl 13-17 teoriundervisning (indlagt ½ times pause)Emne 1: Udviklingsteorier og grundbegreber

 

Charlotte Andersen

   
Lørdag d. 29.10.2022

kl 8.30-12.30 teoriundervisning

(indlagt ½ times pause)

Emne 4: Adolescensudvikling og udviklingsmæssigt sammenbrud i adolescensen

Marianne Skydsbjerg

 Kl. 12.30-13.30 frokostStatus med en deltager fra styrelsen.
 K 13.30-16 supervision Liselotte Grünbaum – Lisbeth Elmann

Torsdag d. 1.12.2022

kl 9.30-12 supervision

Liselotte Grünbaum 

– Lisbeth Elmann
 Kl. 12-13 frokost 
 kl 13-17 teoriundervisning (indlagt ½ times pause)Emne 3: Børneterapeutisk metode, forskning og formidling

 

Liselotte Grünbaum

   
Fredag

 

d. 2.12.2022

kl 8.30-12.30 teoriundervisning

(indlagt ½ times pause)

Emne 1: Udviklingsteorier og grundbegreber

 

Charlotte Andersen

 Kl. 12.30-13.30 frokost 
 K 13.30-16 supervisionLiselotte Grünbaum  – Lisbeth Elmann
   
Fredag

 

d. 13.1.2023

kl 9.30-12 supervision Liselotte Grünbaum – Lisbeth Elmann
 Kl. 12-13 frokost Evaluering
 kl 13-17 teoriundervisning (indlagt ½ times pause)Emne 1: Udviklingsteorier og grundbegreber

 

Charlotte Andersen

   
Lørdag

 

d. 14.1.2023

kl 8.30-12.30 teoriundervisning

 

(indlagt ½ times pause)

Emne 4: Adolescensudvikling og udviklingsmæssigt sammenbrud i adolescensen

 

Marianne Skydsbjerg

 Kl. 12.30-13.30 frokost 
 K 13.30-16 supervisionLiselotte Grünbaum – Lisbeth Elmann
   
Fredag

 

d. 3.2.2023

kl 9.30-12 supervisionLiselotte Grünbaum  – Lisbeth Elmann
 Kl. 12-13 frokost 
 kl 13-17 teoriundervisning (indlagt ½ times pause)Emne 1: Udviklingsteorier og grundbegreber

 

Charlotte Andersen

   
Lørdag

 

d. 4.2.2023

kl 8.30-12.30 teoriundervisning

 

(indlagt ½ times pause)

Emne 2: Psykopatologi og differentialdiagnostik/behandling

 

Susie Andersen el. Dorte Vesterager

 Kl. 12.30-13.30 frokost 
 Kl. 13.30-16 supervision Liselotte Grünbaum – Lisbeth Elmann
   
Lørdag d. 4.3. 2023 Kl 9-16.30 Internationalt seminar Eystein Våpenstad. Program følger.
Torsdag d. 20.4.2023 kl 9.30-12 supervisionLisbeth Elmann – Liselotte Grünbaum
 Kl. 12-13 frokost 
 kl 13-17 teoriundervisning (indlagt ½ times pause)Emne 5: Familieudvikling og forældrearbejde

 

Lars Bo Jørgensen

   
Fredag

 

d. 21.4.2023

kl 8.30-12.30 teoriundervisning

 

(indlagt ½ times pause)

Emne 5: Familieudvikling og forældrearbejde

 

Lars Bo Jørgensen

 Kl. 12.30-13.30 frokost 
 Kl. 13.30-16 supervisionLisbeth Elmann – Liselotte Grünbaum
   
Fredag

 

d. 12.5.2023

kl 9.30-12 supervisionLisbeth Elmann – Liselotte Grünbaum
 Kl. 12-13 frokost 
 kl 13-17 teoriundervisning (indlagt ½ times pause)Emne 2: Psykopatologi og differentialdiagnostik/behandling

 

Susie Andersen

   
Lørdag

 

d. 13.5.2023

kl 8.30-12.30 teoriundervisning

 

(indlagt ½ times pause)

Emne 2 :Psykopatologi og differentialdiagnostik/behandling

 

Susie Andersen

 Kl. 13.30-16 supervisionLisbeth Elmann . Liselotte Grünbaum
   
Torsdag d. 15.6.2023 kl 9.30-12 supervisionLisbeth Elmann – Liselotte Grünbaum
 Kl. 12-13 frokostStatus med en deltager fra styrelsen
 kl 13-17 teoriundervisning (indlagt ½ times pause)Emne 1: Udviklingsteorier og grundbegreber

 

Børn, seksualitet og køn.

Katrine Zeuthen

   
Fredag

 

d.16.6.2023

kl 8.30-12.30 teoriundervisning

 

(indlagt ½ times pause)

 Emne 6: Arbejde over kulturelle grænser

 

Liselotte Grünbaum.

 Kl. 12.30-13.30 frokostEvaluering
 Kl. 13.30-16 supervisionLisbeth Elmann . Liselotte Grünbaum
   
Fredag

 

d.25.8.2023

kl 9.30-12 supervisionLisbeth Elmann – Liselotte Grünbaum
 Kl. 12-13 frokost 
 kl 13-17 teoriundervisning (indlagt ½ times pause)Emne 3: Børneterapeutisk metode,

 

forskning og formidling.

Liselotte Grünbaum.

   
Lørdag

 

d. 26.8.2023

kl 8.30-12.30 teoriundervisning

 

(indlagt ½ times pause)

Emne 2: Psykopatologi og differentialdiagnostik/behandling

 

Susie Andersen el. Dorte Vesterager

 Kl. 12.30-13.30 frokost 
 Kl. 13.30-16 supervisionLisbeth Elmann – Liselotte Grünbaum
   
Torsdag d. 21.9. 2023 kl 9.30-12 supervisionLisbeth Elmann – Liselotte Grünbaum
 Kl. 12-13 frokost 
 kl 13-17 teoriundervisning (indlagt ½ times pause)Emne 1: Udviklingsteorier og grundbegreber

 

Børn og (seksuelle) traumer.

Katrine Zeuthen

   
Fredag d. 22.9.2023kl 8.30-12.30 teoriundervisning

 

(indlagt ½ times pause)

Emne 3: Børneterapeutisk metode,

 

forskning og formidling.

Liselotte Grünbaum.

 Kl. 12.30-13.30 frokost 
 Kl. 13.30-16 supervisionLisbeth Elmann – Liselotte Grünbaum
   
Fredag d. 3.11.2023 kl 9.30-12 supervisionLisbeth Elmann – Liselotte Grünbaum
 Kl. 12-13 frokost 
 kl 13-17 teoriundervisning (indlagt ½ times pause)Emne 1: Udviklingsteorier og grundbegreber

 

Charlotte Andersen

Lørdag d. 4.11.2023 kl 8.30-12.30 teoriundervisning

 

(indlagt ½ times pause)

Emne 3: Børneterapeutisk metode,

 

forskning og formidling.

Liselotte Grünbaum.

 Kl. 12.30-13.30 frokost 
 Kl. 13.30-16 supervisionLisbeth Elmann – Liselotte Grünbaum
 Kl 16-16.30Afslutning

Teoretiske emner:

Emne 1: 28 timer

666 sider

Psykoanalytiske udviklingsteorier og grundbegreber.

Hovedundervisere: Charlotte Andersen og Katrine Zeuthen

Emne 2: 14timer

333 sider

Psykopatologi og differentialdiagnostik/behandling

Hovedunderviser: Susie Andersen

Emne 3: 24,5 timer

580 sider

Børneterapeutisk metode, forskning og formidling

Hovedunderviser: Liselotte Grünbaum

Emne 4: 7 timer

175 sider

Adolescensudvikling, diagnostik og psykoterapi

Hovedunderviser: Marianne Skydsbjerg

Emne 5: 7 timer

166 sider

Familieudvikling og forældrearbejde

Hovedunderviser: Lars Bo Jørgensen

 Emne 6: 3,5 timer

80 sider

Arbejde over kulturelle grænser

Hovedunderviser: Liselotte Grünbaum